CTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd"> Víno Rioja | Pár španělských receptů

Pár španělských receptů

Pokud čtete tyto řádky, máte možná rádi španělské víno, a kdo ví, možná znáte i španělskou kuchyni. Na internetu najdete plno receptů na jejich tradicní pokrmy, já Vám zde přináším pár osvědčených návodů, jak tato jídla vařím já - s ohledem na praktičnost, rychlost, jednoduchost a vynaložené prostředky.

Gazpacho (čti gazpačo)

Studená polévka gazpacho je velmi osvěžující a máte ji hotovou za pár minut. Budete potřebovat

půl kila zralých rajčat

60 deka zelené papriky

40 deka okurky

půlku cibule

jeden az dva česnekové zuby

decku vody

2 lžíce olivového oleje

půlku rohlíku (nebo kousek libovolného bílého pečiva)

sůl, pepř

mixér


Na drobno nakrájené suroviny rozsekáme v mixéru na tekuto (minuta az dvě), přidáme vodu, olej, nakrájené pečivo namočené ve vodě), sůl a pepř a znovu promícháme další minutu. Dáma do lednice vychladit, polévka daleko lépe chutná druhý den, nic tedy nezkazíte, když ji připravíte s předstihem.


Tortilla (čti tortija)

Další tradiční španělské jídlo, španělé ji jedí na snídani, jako předkrm, svačinu v housce nebo jako tapas (zobání) v baru, nejčastěji studenou, znám ale i pár lidí, kteří ji mají radi teplou. Budeme potřebovat:

brambory (záleží na velikosti pánve)

cibuli - podle chuti jednu až dvě (já přidávám i česnek - nikdy ho není dost)

sůl, pepř

strouhaný sýr 100 g

vejce - na velkou pánev jich dávám 8-10

olivový olej

Brambory oloupeme, nakrájíme na malé kousky velké max. 3-4 cm, povaříme v osolené vodě (pozor, nesmí být moc měkké), opláchneme ve studené vodě, přidáme rozšlehaná vajíčka, na měsíčky nakrájenou cibuli, kterou jsme předtím osmažili do sklovita, sýr (ten tam původně nepatří, ale skvěle drží celou tortillu pohromadě, přestože jej v ní vůbec neucítíte), sůl a pepř. To vše důkladně promýcháme a vysypeme na pánev s rozpáleným olivovým olejem. Smažíme max. na stredním ohni, v případě, že je hmota příliš vysoká, přikryjeme pánev víkem, aby se horní vrstva rychleji udělala. Smažení může trvat i hodinu, podle množství surovin, ale lépe déle a dobře než krátce a připáleně. Pokud trváte na přesnosti, měli byste ke konci tortillu vyklopit a otocit, aby se dosmazila i druhá strana. Já to přestal dělat, stačí mi, když je horní strana ztuhlá. Tortilla se Vám bude lépe vyklápět - i díky přidanému sýru - až poněkud vychladne, smrskne se a nebude nutné ji od okraje pánve odřezávat.

Takto vypadá klasická tortilla, španělé ji ale dělají na mnoho způsobů, do již zmiňovaného mixu můžete přidat třeba špenátové listy (zbavené vody), šunku nebo jiné uzeniny, nebo má oblíbená varianta se zelenou paprikou (tu napřed pokrájím na malé kostičky a podusím v mikrovlnce, aby změkla).


Empanada


Paella (čti paeja)

Další klasika, každý, kdo byl na Costa Bravě nebo jinde na španělském pobřeží se s tímto "rizotem na pánvi" jistě setkal. Dělá se na speciální pánvi, ať již ocelové či smaltované, zvané paellera. Tu si můžete koupit kdekoli ve Španělsku nebo na internetu. Vyjde Vás na 10-15 euro. Levnější varianta je jakákoliv domácí pánev, chutná to a vypadá úplně stejně. Kdo se nebojí výzvy, může si koupit paelleru o průměru kolem 50 cm a na chatě nad ohněm připravit paellu pro 15 lidí - zaručuji obrovský úspěch. Představím Vám běžnou, levnější variantu, kterou můžete dělat každý týden a Vaše kapsa to nepocítí. Jdeme na to:

půl kila rýže (pro 4-6 lidí, máte-li větší pánev, můžete přidat víc, na již zmiňovanou obří paelleru dávám celé kilo)

200 ml rajčatového pyré

cibuli, česnek - obojí podle chuti

velkou červenou papriku

půl sáčku mražené zeleniny (kukuřice, hrášek, případně paprika)

100 g velkých fazolí (málokdy je seženu, většinou je vynechám)

2 x kuřecí prsa

2 x rybí filé (podle chuti, já používám pangáče - pangasius - protože nemá kosti)

balíček "mořských potvor" (když není, nic se neděje)

sůl, žluté potravinářské barvivo na vajíčka nebo šafrán (pokud máte cestu do Španělska - v každém obchodě toto barvivo na paellu mají a stojí pod 1 euro) a sladkou papriku

olivový olej

Na rozpálený olej hodíme cibuli, až zesklovatí přidáme osolené maso (možno jej ochutit jakkoli), po chvilce na malé kostky nakrájenou rybu a sáček mořských potvor. Za další 2-3 minutky přidáme rajčatové pyré (není-li po ruce, pak pár nasekaných rajčat změklých v mikrovlnce nebo libovolná omáčka ve sklenici s rajčatovým základem). Neustále mýcháme a za další chvilku přidáme důkladně škrobu zbavenou rýži, 2x tolik vody (nejlépe vroucí, pokud je studená, jednoduše vaříte déle), mraženou zeleninu, případně fazole, posypete solí, sladkou paprikou a barvivem. Důkladně promýcháte. Někdo má rád připálené, já ne, proto občas promýchnu, dokud to jde, chutě pak budou stejnoměrně rozložené. Paella je hotová ve chvíli, kdy je hotová rýže, někdy to trvá jen 20 minut, jindy, je-li pořádně naloženo, i dvakrát tak dlouho. Stejně jako v případě tortilly platí, že pomalu dále zajdeš.

Do paelly si můžete vymyslet jakékoli maso, typický je králík, můžete tam dát ale i červená masa a zkombinovat několik druhů. Stejně tak můžete připravit paellu vegetariánskou. Ve Španělsku co domácnost to jiná paella, nebojte se tedy experimentovat a naházejte tam, co Vám nejvíce chutná. Já někdy dělám paellu slavnostnější - týká se to hlavně té větší varianty, kdy v makru nakoupím slávky a krevety - do paelly se vhazuji až nakonec po rýži a vodě, slávky jsou v páře hotové za pár minut a krevety se prodávají už vařené, takže čím později je do paelly zahrnete, tím lépe pro ně (a pro Vás). V této variantě přidávám i více mořských potvor.


Flan

Neznám lepšího postre (španělské označení pro dezert), než je flan. Vzdáleně připomíná náš pudink, něco společného má i s francouzskou obdobou creme caramel (který se s flanem vubec nemůže rovnat), a já Vám tu dnes představím jeho vajíčkovou variantu, tedy flan de huevo:

5-6 vajec

plechovka kondenzovaného mléka (třeba salko)

stejné množství mléka

vanilková příchuť

karamel

ruční mixér

kovovou misku

hlubší pekáč

Rozmixujeme vajíčka, přidáme plechovku salka (sladkou, pokud máte neslazené salko, přidáte cukr - aspoň 5-6 vrchovatých polévkových lžic). Prázdnou plechovku naplníme mlékem a přidáme do mixu. Ochutíme vanilkou, může to být vanilkový cukr - dva sáčky, nebo tekutý vanilkový extrakt - 1-2 kávové lžičky. Misku vymazeme karamelem, na dně ho necháme o neco více, vlijeme náš mix, vložíme do pekáče, který poté naplníme vodou aspoň do půlky výšky budoucího flanu. Pekáč vložíme do trouby a pečeme - elektrická trouba na 200 stupňů, horkovzdušná na 150. Flan je hotový, když je celý ztuhlý, u mě mu to trvá asi hodinu. Flan necháme vychladnout a na několik hodin vložíme do ledničky. Při servírování oddělíme nožem vrchní okraj od misky, položíme na misku talíř a rychle obrátíme. Pokud šlo všechno dobře, flan se Vám krásně vyklopí. Zaručuji, že nic lepšího jste ještě nejedli!